פעילויות העשרה

באשכול פיס מתקיימות פעילויות העשרה ולימודים של תלמידי החטיבות.
יום שיא בנושא תורשה
ד"ר עינב מייזליש, מנהלת בנק הגנים לצמחי ארץ ישראל, פתחה את ארוע יום שיא בנושא תורשה לתלמידי חטיבת ביניים "פסגות". התלמידים למדו על המחקר החקלאי המתקיים במכון הוולקני, על הדרך הגנטית לשימור ופיתוח זנים ועל מחקר ופיתוח בנושאים מבטיחים בחקלאות ובמדעי המזון. בהמשך התקיימו פעילויות במעבדות שכללו התבוננות דרך בינוקולרים בזבובי דרוזופילות בעלי תכונות תורשתיות שונות המשפיעות על צבע העיניים וצורת הכנפיים וניסוח דרך הורשת התכונות על חוקי התורשה שנלמדו בכיתה.
 
 
העלאת המודעות לחשיבות חקר המוח
במסגרת שיתוף פעולה עם עמותת "בשער",שמטרתה להגביר ולהעמיק את מעורבות אנשי האקדמיה בקהילה, תלמידי חטיבת "סביונים" למדו בהרצאתו של הדוקטוראנט אוראל טהרי מאוניברסיטת בר אילן, על הקשר בין פעילות מוחית להתנהגויות שונות: תנועה, שינה, דיבור, תשומת לב ולמידה. בנוסף, נלמדו מקרים שבהם פגיעות מוחיות שונות הובילו להשפעות קיצוניות של התנהגות. 

האקאתון- פתרונות טכנולוגיים לאנשים עם צרכים מיוחדים

אשכול פיס יהוד בשיתוף עם משרד הכלכלה ומכון יעדים הזמין כ 60 תלמידים שאוהבים אתגרים אינטלקטואלים מכל החטיבות ביהוד ללמידה משותפת של פתרון בעיות, במטרה לפתח פתרונות טכנולוגיים לאנשים עם צרכים מיוחדים. במשך יומיים של פעילות שתחילתה באשכול פיס הנמצא במקיף יהוד וסיומה בחטיבת "סביונים" שאירחה את התלמידים. במשך 14 שעות אינטנסיביות איתרו התלמידים צורך/בעיה ופיתחו רעיונות ופתרונות ייחודיים וכמובן חדשניים. בשלב הבא יבצעו סקר היתכנות שוק ויתקדמו ליצירת "אב טיפוס". תלמידי חטיבת "יגאל אלון", "פסגות" ו"סביונים", שהשתתפו בהאקאתון, העשירו את ארגז הכלים המחקרי-טכנולוגי וימשיכו את המחקר בבתי הספר. בסוף התהליך ישתתפו קבוצות מכל בית הספר בתחרויות חקר מחוזיות.

הרצאה בנושא מניעת שימוש בסמים ואלכוהול

כחלק מתוכנית חינוכית למניעת שימוש בסמים ואלכוהול, תלמידי חטיבת "סביונים" השתתפו בפעילות חוויתית בנושא ע"י עמותת "מכורים לחיים". הפעילות המגוונות והחוויתית של "מכורים לחיים" כיוונה לעולמם הפרטי של התלמידים, לרגשותיהם, לדילמות המעסיקות אותם, להנחות יסוד שלהם אודות החיים, האושר, החברות, הבחירות, ההישגים והכישלונות.

   

יריד עבודות חקר מחוז מרכז תשע"ח

ביריד עבודות חקר של מחוז מרכז השתתפו שתי עבודות חקר טכנולוגי בהנחייתה של מנהלת אשכול פיס, מיכל שכטר. The Blind Man's Eyes -עבודותם של תלמידי כיתה ח',  עידו פאטל, אור גרוסמן, תומר הילף ואביב מורגן, מציעה פתרון טכנולוגי המשלב טכנולוגיה סנסורית לבישה (wearable sensors) לעיוורים וכבדי ראיה לתנועה עצמאית  במרחב הפרטי והציבורי. 

DysgraFix- עבודתם של תלמידי כיתה ט', עידן פלוטניצקי, איתמר ריינה וניצן כוכבי מציעה מענה חדשני המשלב פתרונות מתחום מכטרוניקה לשיפור כתב ידם של הלוקים בדיסגרפיה.

  

פתרונות חדשניים לעידוד אורח חיים בריא

תלמידי כיתות ז' בחטיבת "סביונים" השתתפו בסדנא למציאת פתרונות חדשניים לעידוד אורח חיים בריא. בפעילות שאורגנה ע"י אשכול פיס יהוד , בשיתוף עם מכון יעדים, כחול לבן ומשרד הכלכלה, העלו התלמידים רעיונות יצירתיים למכשירי כושר חדשניים ואף הציגו את פעולתם. כמו כן, למדו התלמידים על המצאות ישראליות ועל החשיבות בעידוד פיתוח וצריכת מוצרים ישראליים, כחול-לבן.

התמונה של ‏אשכול פיס יהוד-מונוסון‏.התמונה של ‏אשכול פיס יהוד-מונוסון‏.התמונה של ‏אשכול פיס יהוד-מונוסון‏.